Leonora Jakupi

Albanian Pop Music Star
Biography, MP3 Music and Downloads, Comments (leave your comment),
Photo Gallery, Music Video Clips...

Click Me!
TOPSITES
Leonora Jakupi Menu
Previous Posts
Partner Sites
Powered by
Leonora Jakupi Fan Blog. Enjoy!
Leonora Jakupi Biography
Wednesday, March 01, 2006
Leonora Jakupi was born 3rd March 1978 in Skenderaj, Kosova. She is one of the most popular singers among Albanians in Kosova, Albania, Macedonia and Montenegro. Today Leonora lives in Kosovas capitol Prishtina. Lost her father during the Kosova - war (1998-1999). Sings everything from commercial pop to patriotic songs. Not married.

posted by Lisi @ 3/01/2006 12:59:00 am  
49 Comments:
 • At 16/4/06 20:51, Anonymous Anonymous said…

  I Think Leonora is not beautiful and she can not sing.... Mabey she should try anything else......Ciaooooo

   
 • At 18/4/06 19:39, Anonymous Anonymous said…

  hej o ti smutan ti spo dishe gja bre po si leonora ska as nje kengetare ne kosov bre po spo dishe sen ti Leonora Is The Bestttttttttttttttttttt I Love Youuuuuuuuuuuuuu

   
 • At 29/4/06 11:26, Anonymous Anonymous said…

  parasegjithash leonora eshte femer ne kuptimin e plot te fjales,i ka te gjitha qe duhet me i pas nje femer dhe nuk ka asgje qe nuk i ka hije nje femre. Si kengetare eshet yll i vertet, ka talent, ka ze, ka bukuri dhe ne sken sillet si nje yll i vertet, pa marr parasysh fjaletqe thuhen edhe perthuhen nga njerez me tru peshku.

   
 • At 10/5/06 18:42, Anonymous Anonymous said…

  lonora eshte smum ebukur krej drenices dhe kosoves ja sbardhi fetyren te dua shum zemer

   
 • At 10/5/06 18:43, Anonymous Anonymous said…

  nje vajz si leonoren as ne amerik ska

   
 • At 10/5/06 18:44, Anonymous Anonymous said…

  love you baby

   
 • At 10/5/06 18:46, Anonymous Anonymous said…

  lonora po e bukur adelines dhe krej shqiptareve ja ke kalu e do kopin prej inati

   
 • At 10/5/06 18:46, Anonymous Anonymous said…

  lonora pse te du nuk e kuptoj

   
 • At 10/5/06 18:48, Anonymous Anonymous said…

  kush e thot ni fjal te keqe per lonoren toka e leshoft e as ni dit mos emajt hahah stupid shipes

   
 • At 10/5/06 18:48, Anonymous Anonymous said…

  lonaora shu m nicee

   
 • At 10/5/06 18:49, Anonymous Anonymous said…

  lonora shum e bukur

   
 • At 10/5/06 18:50, Anonymous Anonymous said…

  ozot po e bukur plasen sqipet prej inati haah

   
 • At 11/5/06 09:43, Anonymous Anonymous said…

  O Leonora eshte ylli i Kosovës eshte shum vajz origjinale tung Lora veq perpara>>>>>

   
 • At 11/5/06 09:49, Anonymous Anonymous said…

  Leonora eshte e bukur se e ka gjakun e DRENICES po na e kan inati neve drenicajkave se ja kena anen ndaq per pushk ndaq per keng.

   
 • At 26/5/06 12:10, Anonymous Anonymous said…

  leonora eshte sexy vagina

   
 • At 1/6/06 20:44, Anonymous Anonymous said…

  hi leonora me plqen shum je shum e bukur kendon shum bukurune edhe burri im te plqejm shum dhe te urojm qdo te mir ne jeten tuaj pershendesim nga USA

   
 • At 3/6/06 11:32, Anonymous Anonymous said…

  hy!I find that you have a amazing voice! I hope you will have a lot success!! Your appearance is very inimitable! Good luck for your future and i hope you will realize all your wishes!
  many greeting from gemany!!

   
 • At 21/6/06 19:36, Anonymous Anonymous said…

  I LONE YOU SAYS LINDA

   
 • At 17/7/06 20:21, Anonymous Anonymous said…

  Leonora je shume e bukur kendon shume bukur bravo veq perpara ,qysh kish mujt me kontaktu me ty,se kom ni qe po i shet do fustana se me pelqen shume qysh vishesh,kisha pase deshire me ta ble nje.te lutem

   
 • At 5/8/06 22:43, Blogger burim jonuzi said…

  leonora ti je femra me terheqse per mua te preferoj me se shumti se te gjith femrat si ne maqedoni por edhe jashte saj jam i magjepsur nga celtersia djhe senqiriteti i yt qe ke si personalitet jam nga tetova dhe te uroj gjithe te mirat dhe suksese te mdhe ne jeten tende private dije se une jam preferuesi me i flakt i juaji dhe ti per mua je ylli qe do te shendrit cdo here ne jeten time Tung te dua aqe shume sa keme aqe malle qe te takoj njehere ne jeten time sepse i dua te gjitha nijansat e trupit dhe ndjenjeshmerin qe te shohe ne syte e tu te shendritshem je me e parapelqiera per mua...

   
 • At 11/8/06 16:24, Anonymous Anonymous said…

  pom shkon nerva,sisomos kur pot shoh tuj e lmu trupin ton vet,po mu dhimesh se po ta besoj,sigurisht spo gjen djal tri veq pleq e neveritshme je,

   
 • At 18/8/06 23:13, Anonymous Anonymous said…

  leonor valla bullci je a tama big mama a ejj ske stil bre niher ti se leje ba mu ba kengtare oo a asht drenicake sen svynnnnnnnnnn kurr kerkkush drenices sja ka pa herin bre vlla gjeth e dhesin edhe tradhtojn edhe nfund bre nonoe e mari permi vet me rrafsh te dukagjinit ska per qka doni jena

   
 • At 19/8/06 17:00, Anonymous Anonymous said…

  ej ju qe jepni komente ofenduese, me ngadal se thyeni fytiren tuaj dhe jeni te pandergjegjshem per veprat qe kryeni prandaj ju kisha lutur kujdes se ne qoftse e vazhdoni me keto terme do ta paguani sepse leonora eshte dhe do te mbetet ylli i jetes sime prandaj kujdes!

   
 • At 19/8/06 17:13, Anonymous Anonymous said…

  ej ju qe jepni komente ofenduese, me ngadal se thyeni fytiren tuaj dhe jeni te pandergjegjshem per veprat qe kryeni prandaj ju kisha lutur kujdes se ne qoftse e vazhdoni me keto terme do ta paguani sepse leonora eshte dhe do te mbetet ylli i jetes sime prandaj kujdes nga Burim Jonuzi_tetove_macedonia!

   
 • At 16/9/06 12:37, Anonymous Anonymous said…

  nuk me mbetet tjeter vecse te komplimentoj kete kengetare te plotesuar dhe mjaft te arrire.qofsh jete gjate LEONORA.

   
 • At 30/10/06 17:21, Blogger anisa said…

  leonora eshte shum e bukur me shum se teper vetem se e ka nje te keqe se lemohet shum ajo nuk i pershtatet bukuris te saj e sa i perket drenices ajo ja ka kthy shpinen e ka ardh ne prishtin gabim leo se i ke lon vetem drenicen hmmmm tung anisa

   
 • At 1/12/06 13:17, Anonymous Anonymous said…

  sa per leonore skom qa me fol edhe vet po e shihni ma emira osht e sa per ata qe po thot drenicaket nuk vyjn kurgjo ti kqyre veq vetn e neve drenicaket lena rahat se e dina na kush jem ... ehde ti i fundit qe po thu qe ja ka tkhy drenices shpinen nuk osht e veretet se ajo edhe pse jeton n'prishtin ajo e don drenicen mas shumti

   
 • At 23/12/06 22:53, Anonymous Anonymous said…

  Luv u Leonora, u r a wounderful singer, and keep it up, dnt listen to others, make other singers jelous, u r da bst, keep it up hunni :) luvvv uuuu :) xXoXoXoXx

   
 • At 15/1/07 05:12, Anonymous Anonymous said…

  LEONORA JAKUPI JU JENI YLLI I MUZIKES.

   
 • At 15/1/07 22:00, Anonymous Anonymous said…

  Lenora ti je ma e mira edhe per at i jan gjeloze si psh. ADelina e cila i ka humbur celsit e kengtares me sjellje arrogante ndaj teje tung te adhuroj shum kena.

   
 • At 3/2/07 20:37, Anonymous Anonymous said…

  hallo leonora lajmrohu nese me nje edhe une jam nga skenderaj ndoshta nuk me ke harruar

   
 • At 13/3/07 03:15, Anonymous Anonymous said…

  ska kot e kan tjeret se qka thojn
  se nuk ka me te mire ne kosov kengtare per bukuri dhe per keng
  ne vend ti kish hapur dyeret per ne Hollywood se ja ke anen a po kush ta ka zili dije se punet i ke mir vetem vazhdo keshtu e kush thet thash e then le te shkojn ne rrs a fuck all ata qe thojn per ty diqka keq je me e bukur dhe kendon bukur e per at t kan zili tung tug vetem vazhdo keshtu
  bukuri e rradh a natyrore

   
 • At 29/4/07 22:22, Anonymous Anonymous said…

  Leonora Jakupi eshte nje nder kengetaret me te bukura te mbar SHQIPTARISE...shume suksese edhe per te ardhmen Leonora, pershendetje

   
 • At 25/8/07 09:42, Anonymous Anonymous said…

  e bikur esh dhe nuk ka fjal dhe kendon bukur shu mire suksese ne te ardhmen

   
 • At 22/11/07 13:04, Anonymous Anonymous said…

  ti je lavirja me madhe e adelina eshte zot per ty

   
 • At 26/11/07 17:15, Anonymous Anonymous said…

  Kush hamamin koke ti budallic qe ke lan koment me 22-11-07 ora 13:04 ndoshta adedhina eshte zot per ty se per Leonoren jo e se po te ishte e kish zhduk nga faqja e dheut se ajo eshte e eger edhe ti qe i thu lavire ksaj je vet se kjo eshte ashtu siq duhet te jet
  ti merre adedhin e shkoni bashk ne rr.s hup bre gubajk shka don ti kty qe e fut hunden te fotot e e princeshes

   
 • At 3/11/08 16:17, Anonymous Anonymous said…

  Leonora Jakupi Eshte shum e bukur por eshte edhe e sinqert dhe kendon bukur ajo ka nje ze shume te veqanet e adhuroj Leonora Jakupin

   
 • At 3/11/08 16:19, Anonymous Anonymous said…

  Leonora Jakupi Eshte shum e bukur por eshte edhe e sinqert dhe kendon bukur ajo ka nje ze shume te veqanet e adhuroj Leonora Jakupin une quhem Ervehe Demaj te Duaaaaaa

   
 • At 4/11/08 13:14, Anonymous Anonymous said…

  you are a artist beautiful and too song very good you are star brilliant

   
 • At 3/12/08 13:11, Anonymous vlera said…

  leonora je ma e mire suksese.je nje vajz po komente

   
 • At 4/12/08 10:21, Anonymous Anonymous said…

  leonora best singer in the world from shipja i like you very much

   
 • At 21/12/08 12:32, Anonymous Anonymous said…

  Ti qe je paraqit me date 22/11/07 ne ora 13:04, mos e xhelozo Leonoren se TI VET je LAVIRE. Oj kuder, shko te ajo prostituta Adelina, banju truperoje e saj. Oj tradhtare e KOMBIT, se Leonora dhe DRENICA te ka shliru nga okupimi serbo-sllav.E ti dhe Adelina, qka bet ju per Kosoven? Na kini turperu (me ate koment),oj e pa ndergjegjshme.

   
 • At 27/3/09 07:11, Anonymous Anonymous said…

  Leo veq perpara.Agro Drenica

   
 • At 21/11/09 05:23, Anonymous Anonymous said…

  Hello
  levitra vardenafil
  Levitra can be taken with or even without food.
  [url=http://www.guelphcaribbeancuisine.com/]levitra cost[/url]

  Impotency or erectile dysfunction is a common problem among men.
  http://www.guelphcaribbeancuisine.com/ - generic levitra online
  Levitra can be taken with or even without food.

   
 • At 2/2/10 01:26, Anonymous Anonymous said…

  The writer of leonorajakupi.blogspot.com has written a superior article. I got your point and there is nothing to argue about. It is like the following universal truth that you can not disagree with: If a pointer can't possibly be dereferenced...it will be. I will be back.

   
 • At 4/2/10 15:33, Anonymous Anonymous said…

  [B]NZBsRus.com[/B]
  Escape Sluggish Downloads With NZB Downloads You Can Quickly Find High Quality Movies, PC Games, MP3s, Software and Download Them at Fast Speeds

  [URL=http://www.nzbsrus.com][B]Newsgroup[/B][/URL]

   
 • At 14/2/10 21:12, Anonymous Anonymous said…

  Emancipation Our Risqu‚ Prices at www.Pharmashack.com, The Famed [b][url=http://www.pharmashack.com]Online Less [/url][/b] To [url=http://www.pharmashack.com]Buy Viagra[/url] Online ! You Can also Command up Glaring Deals When You [url=http://www.pharmashack.com/en/item/cialis.html]Buy Cialis[/url] and When You You [url=http://www.pharmashack.com/en/item/levitra.html]Buy Levitra[/url] Online. We Also Accommodate a Lowering Generic [url=http://www.pharmashack.com/en/item/phentermine.html]Phentermine[/url] In brook of Your Regimen ! We Twist up Pre-eminence maker [url=http://www.pharmashack.com/en/item/viagra.html]Viagra[/url] and Also [url=http://www.pharmashack.com/en/item/generic_viagra.html]Generic Viagra[/url] !

   
 • At 23/2/10 15:39, Anonymous Anonymous said…

  Second to pass the medico with two backs casinos? digging this expressive [url=http://www.realcazinoz.com]casino[/url] director and create assume trust to online casino games like slots, blackjack, roulette, baccarat and more at www.realcazinoz.com .
  you can also into our blooming [url=http://freecasinogames2010.webs.com]casino[/url] contribute something at http://freecasinogames2010.webs.com and bring about bona fide well misled !
  another swaggerer [url=http://www.ttittancasino.com]casino spiele[/url] redress is www.ttittancasino.com , in provide german gamblers, control via unrestrained online casino bonus.

   
 • At 25/2/12 11:08, Anonymous hasibja said…

  shum e keqe je mos erit mendjen bre lop

   


Post a Comment
<< Home
 
MUSIC GENRE
A music genre is a category (or genre) of pieces of music that share a certain style or "basic musical language". Music can also be categorised by non-musical criteria such as geographical origin.

POPULAR MUSIC GENRE
Blues - The Blues is a vocal and instrumental music form which emerged in the African-American community of the United States. Blues evolved from West African spirituals, work songs, field hollers, shouts and chants and has its earliest stylistic roots in West Africa. This musical form has been a major influence on later American and Western popular music, finding expression in ragtime, jazz, big bands, rhythm and blues, rock and roll and country music, as well as conventional pop songs and even modern classical music. Due to its powerful influence that spawned other major musical genres originating from America, blues can be regarded as the root of pop as well as American music.
Hip Hop/Rap - Hip hop music (also referred to as rap or rap music) is a style of popular music. It is made up of two main components: rapping (MCing) and DJing (audio mixing and scratching). Along with breakdancing and graffiti (tagging) these are the four elements of hip hop, a cultural movement that was initiated by inner-city youth (mostly minorities such as African Americans and Latinos) in New York City in the early 1970s. Typically, hip hop music consists of one or more rappers who tell semi-autobiographic tales, often relating to a fictionalized counterpart, in an intensely rhythmic lyrical form making abundant use of techniques like assonance, alliteration, and rhyme. The rapper is accompanied by an instrumental track, usually referred to as a "beat", performed by a DJ, created by a producer, or one or more instrumentalists. This beat is often created using a sample of the percussion break of another song, usually a funk, rock, or soul recording. In addition to the beat other sounds are often sampled, synthesized, or performed. Sometimes a track can be instrumental, as a showcase of the skills of the DJ or producer.
Rhythm and Blues - Rhythm and blues is a name for black popular music tradition. When speaking strictly of "rhythm 'n' blues", the term may refer to black pop-music from 1940s to 1960s that was not jazz nor blues but something more lightweight. The term "R&B" often refers to any contemporary black pop music. Early-1950s R&B music became popular with both black and white audiences, and popular records were often covered by white artists, leading to the development of rock and roll.A notable subgenre of rhythm 'n' blues was doo-wop, which put emphasis on polyphonic singing. In the early 1960s rhythm 'n' blues took influences from gospel and rock and roll and thus soul music was born. In the late 1960s, funk music started to evolve out of soul; by the 1970s funk had become its own subgenre that stressed complex, "funky" rhythm patterns and monotonistic compositions based on a riff or two. In the early to mid 1970s, hip hop music (also known as "rap") grew out of funk and reggae. Funk and soul music evolved into contemporary R&B (no longer an acronym) in the 1980s, which cross-pollinated with hip-hop for the rest of the 20th century and into the 21st century.
POP Music - Pop music is a music genre which began in the 1950s, and is music that is generally popular to a wide range of people, hence "popular music". With the introduction of vinyl records in the 1930s, and later CDs (Compact Discs) in the 80s, recorded music became more widely available, as opposed to live music. Pop songs often make use of the 3-minute song to create hit records in the Pop Singles Charts (Billboard Hot 100). It uses melodies that are usually easily listenable, and therefore appeal to many. Pop music is characterised by a heavy rhythmic element, and often with the use of electronic amplification, while the melody line may also be dominant. It also refers to popular songs that people generally enjoy singing. It is commercially and radio friendly, readily accessible, memorable and easily marketable, often with a catchy chorus. It draws from a wide range of musical influences from pop/rock, R&B, country, soul, rock, jazz, folk and more.
Rock - Rock, in its broadest sense, can refer to almost all popular music recorded since the early 1950s. Its earliest form, rock and roll, arose from multiple genres in the late 1940s, most importantly jump blues. Although invented by Chuck Berry, it was first popularized by performers like Bill Haley, Buddy Holly, and Elvis Presley, who fused the sound with country music, resulting in rockabilly. In addition, gospel music and a related genre, R&B (rhythm and blues), emerged later in the decade. R&B soon became one of the most popular genres, with girl groups, garage rock and surf rock most popular in the US, while harder, more blues-oriented musicians became popular in the UK, which soon developed into British blues, merseybeat, mod and skiffle. Starting the mid-1960s, a group of British bands that played variations on American R&B-influenced blues became popular on both sides of the Atlantic - the British Invasion, a catchall term for multiple genres. These groups, including the Beatles, fused the earlier sounds with Appalachian folk music, forming folk rock, as well as a variety of less-popular genres, including the singer-songwriter tradition. Early heavy metal and punk rock bands formed in this period, though these genres did not emerge as such for several years.
Jazz - Jazz is a musical form that grew out of a cross-fertilization of folk blues, ragtime, and European music, particularly band music. It has been called the first native art form to develop in the United States of America. The music has gone through a series of developments since its inception. In roughly chronological order they are Dixieland, swing/big band, bebop, hard bop, cool jazz, free jazz, jazz fusion and smooth jazz. Jazz is primarily an instrumental form of music. The instrument most closely associated with jazz may be the saxophone, followed closely by the trumpet. The trombone, piano, double bass, guitar and drums are also primary jazz instruments. The clarinet and banjo were often used, especially in the earlier styles of jazz. Although there have been many renowned jazz vocalists, and many of the most well-known jazz tunes have lyrics, the majority of well-known and influential jazz musicians and composers have been instrumentalists. During the time of its widest popularity, roughly 1920 to 1950, jazz and popular music had a very intimate connection. Popular songs drew upon jazz influences, and many jazz hits were reworkings of popular songs, or lyrics were written for jazz tunes in an attempt to create popular hits. The single most distinguishing characteristic of jazz is improvisation. Jazz also tends to utilize complex chord structures and an advanced sense of harmony. These characteristics in combination with the use of improvisation require a high degree of technical skill and musical knowledge from the performers. The art form today is a widely varied one, using influences from all of the past styles, although the root of modern jazz is primarily bebop. Modern jazz can also incorporate elements of rock and roll, electronica, and hip-hop. Jazz was a direct influence on Rhythm and blues, and therefore a secondary influence on most later genres of popular music. Modern American art music composers have often used elements of jazz in their compositions.

MUSIC VIDEOS (some history)

A music video is a short film or video that accompanies a complete piece of music, most commonly a song. Modern music videos are primarily made and used as a marketing device intended to promote the sale of music recordings. Although the origins of music videos go back much further, they came into their own in the 1980s, when MTV (Music Television)'s format was based around them.

The key innovation in the development of the modern music video was, of course, video recording and editing processes, along with the development of a number of related effects such as chroma-key. The advent of high-quality colour videotape recorders and portable video cameras coincided with the DIY ethos of the New Wave era and this enabled many pop acts to produce promotional videos quickly and cheaply, in comparison to the relatively high costs of using film. However, as the genre developed music video directors increasingly turned to 35mm film as the preferred medium, while others mixed film and video. By the mid-1980s releasing a music video to accompany a new single had become standard, and acts like The Jacksons sought to gain a commercial edge by creating lavish music videos with million dollar budgets; most notable with the video for "Can You Feel It".

In the UK the importance of Top of the Pops to promote a single created an environment of innovation and competition amongst bands and record labels as the show's producers placed strict limits on the number of videos it would use - therefore a good video would increase a song's sales as viewers hoped to see the video again the following week. David Bowie scored his first UK number one in nearly a decade thanks to director David Mallets' eye catching promo for "Ashes to Ashes" . Another act to succeed from this tactic was Madness who shot on 16mm and 35mm short micro-comedic films.

In the early to mid 1980s, artists started to use more sophisticated effects in their videos, and added a storyline or plot to the music video. Michael Jackson was the first artist to create the concept of the short film. A short film is a music video that has a beginning, middle and end. He did this in a small way with Billie Jean, directed by Steve Barron, then in a West Side Story way with director Bob Giraldi's Beat It, but it wasn't until the 1984 release of the Thriller short film that he took the music video format to another level.

1986 became a landmark year for music videos, thanks to Peter Gabriel's smash hit "Sledgehammer." The video broke new ground in the use of special effects and sophisticated animation techniques. It was animated by British studio Aardman Animation (and, incidentally, was one of Nick Park's first projects with the studio). Sledgehammer won 9 MTV Video Music Awards in 1986, a record which still stands. The video is, to this day, considered one of the most important and influential music videos ever created, being placed at #1 on Rolling Stone magazine's list of the "Top 100 Music Videos" in 1993, and placing #4 on a similar list from MTV in 1999. MTV has stated that "Sledgehammer" is the most-played video in the channel's history. "Sledgehammer" is not Gabriel's only contribution to the medium, however. Most of Gabriel's videos employ sophisticated animation and other cutting edge special effects, and he has long been considered one of the music video's foremeost innovators.

In 1981, the U.S. video channel MTV launched, beginning an era of 24-hour-a-day music on television. (The first video broadcast was "Video Killed the Radio Star", by The Buggles.) With this new outlet for material, the music video would, by the mid-1980s, grow to play a central role in popular music marketing. Many important acts of this period, most notably Madonna and Mylene Farmer, owed a great deal of their success to the skillful construction and seductive appeal of their videos.

The earliest purveyors of music videos on the internet were members of IRC-based groups who took the time to record music videos as they appeared on television, then digitising them and exchanging the .mpg files via IRC channels. As broadband Internet access has become available more widely, various initiatives have been made to capitalise on the continued interest in music videos.

Another new phenomenon, deriving from the popularity of blogging, is the use of so-called music video "codes", lines of HTML code including links to music videos that the individual can simply copy and paste into their blog in order to feature a given video streaming on it. YouTube, Google Video, IFilm and MySpace have become primary venues for viewing videos. YouTube is claiming up to six million viral video streams a day.

The list of most expensive music videos (source wikipedia):
Michael Jackson & Janet Jackson "Scream" (dir:Mark Romanek) June 1995 $7,000,000
Puff Daddy (featuring Notorious B.I.G. & Busta Rhymes) "Victory" (dir:Marcus Nispel) 1998-03-31 $2,700,000+
Mariah Carey "Heartbreaker" (dir:Brett Ratner) 1999-08-16 $2,500,000 Busta Rhymes (featuring Janet Jackson) "What's It Gonna Be?!" (dir: Hype Williams & Busta Rhymes) 1999-03-12 $2,400,000+
Backstreet Boys "Larger Than Life" (dir:Joseph Kahn) September 1999 $2,100,000+
Ayumi Hamasaki "fairyland" (dir:Wataru Takeishi) 2005 $2,000,000+
Madonna "Bedtime Story" (dir:Mark Romanek) April 1995 $2,000,000+
Madonna "Express Yourself" (dir:David Fincher) April 1989 $2,000,000+
Will Smith "Miami" (dir:Wayne Isham) December 1998 $2,000,000
Missy "Misdemeanor" Elliot "She's a Bitch" (dir:Hype Williams) 1999-05-01 $2,000,000+
TLC "Unpretty" (dir:Paul Hunter) 1999-07-29 $1,600,000+
Guns N' Roses "November Rain" (dir:Andy Morahan) 1992-06-02 $1,500,000+
BLACKstreet & Janet Jackson (featuring Ja Rule & Eve) "Girlfriend/Boyfriend" (dir:Joseph Kahn) 1999-03-03 $1,500,000+
Britney Spears "Toxic" (dir:Joseph Kahn) 2004-01-13 $1,000,000+

Archives
Search
Alba Video Clips